Національна школа суддів України

Національна школа суддів України завершує підготовку програми, порядку та навчального плану спеціальної підготовки кандидатів на посади суддів з числа помічників суддів

Положеннями Закону України “Про судоустрій і статус суддів” (у редакції Закону України від 2 червня 2016 року № 1402-VIII), який набере чинності 30 вересня 2016 року,  передбачено ряд новел щодо порядку добору та призначення на посаду судді.

Зокрема, у частині другій статті 70 цього Закону передбачено, що добір кандидатів на посаду судді, які мають стаж роботи на посаді помічника судді щонайменше три роки, проводиться з особливостями, визначеними рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Національна школа суддів України наразі активно працює над тим, щоб відповідна норма закону могла бути реалізована. Сьогодні Національна школа суддів України здійснює ряд заходів щодо готовності організувати та здійснити спеціальну підготовку кандидатів на посаду судді із числа досвідчених помічників суддів.

Після ухвалення Вищою кваліфікаційною комісією суддів України рішення, які нормативно врегулюють особливості добору кандидатів з числа помічників суддів, буде оголошено конкурс, проведено відбірковий іспит та вивчено відповідність кандидатів, зокрема на предмет особистісно–психологічних якостей. Ті з кандидатів, хто продемонструє належний рівень знань, будуть направлені для проходження спеціальної підготовки в Національній школі суддів України. По її завершенню – кваліфікаційне оцінювання, рейтингування та зараховування до резерву на заміщення вакантних посад суддів.

З цією метою Національна школа суддів України завершує підготовку відповідних проектів нормативних документів, зокрема програми спеціальної підготовки та навчального плану. Тривалість спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді із числа досвідчених помічників суддів для реалізації програми відповідно до навчального плану пропонується у 70 робочих днів.

Виходячи з попереднього аналізу загальної кількості помічників суддів, а також тих з них, хто відповідає професійному та віковому цензу, вимогам доброчесності, здатності  подолати кваліфікаційний іспит, прогнозується відбір та підготовка близько 400 кандидатів на посаду судді, які мають стаж роботи на посаді помічника судді щонайменше три роки.

Реалізація таких планів дозволить у значно коротші строки, у порівнянні із спеціальною підготовкою інших категорій правників, поповнити суддівський корпус.