Національна школа суддів України

Удосконалення знань щодо написання судових рішень

1-5 квітня 2019 року в місті Дніпрі місцеве регіональне відділення Національної школи суддів України проводить підготовку помічників суддів і консультантів місцевих загальних (окружних) та апеляційних з Дніпропетровської, Донецької,  Запорізької та Кіровоградської областей.

У вітальній промові директор Дніпропетровського регіонального відділення, суддя у відставці, заслужений юрист України Олександр Мартиненко представив викладацький склад, розповів учасникам про тематику вищезазначеного заходу і регламент роботи. Заступник директора регіонального відділення, кандидат наук з державного управління Алла Баштанник під час виступу зазначила, що в межах підготовки помічників суддів відбудеться апробація тренінгу на тему: “Злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості: нова парадигма кримінального судочинства”, побажала слухачам успіхів в отриманні знань і вмінь на тренінгу, надала відповіді слухачам на всі запитання щодо організації і проведення однотижневої підготовки помічників суддів.

Підготовка слухачів розпочалася з лекцій судді Максима Тауса щодо практичних питань застосування норм Конституції України і про кримінальне провадження на підставі угод.

Надалі під час інтерактивних лекцій судді Лілії Дараган слухачі поглиблять свої знання про методику оптимізації робочого часу, а також розглянуть гендерні аспекти в організації роботи суду.

Доцент кафедри адміністративного права, процесу та адміністративної діяльності Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, кандидат юридичних наук Денис Голобородько розповість про формування антикорупційної культури державних службовців як способу протидії корупції, зупиниться проблемних питаннях заповнення декларацій і особливості електронного декларування доходів, а також зосередить увагу на відповідальності помічників суддів при здійсненні своїх обов’язків у рамках патронатної служби.

Суддя Ірина Єдаменко розпочне заняття з перегляду відеофільму про діяльність Європейського суду з прав людини, а потім розповість про застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини в національній судовій практиці та ознайомить помічників суддів з правовими позиціями Європейського суду з прав людини, викладених в рішеннях ЄСПЛ, які набули статусу остаточних.

Практично значущою для помічників суддів буде навчальне заняття, на якому суддя Ірина Єдаменко зосередить увагу на методиці складання процесуальних документів і особливості формування тексту проектів судових рішень, ухвал і постанов суду.

Про актуальні питання застосування трудового законодавства при розгляді цивільних справ і про злочини у сфері використання електронно-обчислювальних машин, систем та комп’ютерних мереж та мереж електрозв’язку  розповість суддя Тамара Юрлагіна.

Цікавою для використання в роботі буде міні-лекція доцента кафедри української та іноземних мов Дніпропетровського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України, кандидата філологічних наук Неонілли Баракатової про особливості правопису із врахуванням змін та доповнень до сучасного ділового стилю. Під час виконання практичного завдання викладач проведе аналіз найбільш поширених помилок, проведе експрес-опитування з використанням клікерів і надасть відповіді на всі запитання.

Доцент кафедри загальної психології та патопсихології Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, кандидат психологічних наук Аліна Бунас розгляне засоби оптимізації міжособистісних стосунків працівників апарату суду і детально зупиниться на психологічних аспектах спілкування з агресивно налаштованими відвідувачами суду і покращенні навичок спілкування з людьми з особливими потребами.

Суддя Максим Таус проведе обговорення проблемних питань розгляду справ, передбачених статтею 124 КУпАП; а доцент, кандидат юридичних наук Денис Голобородько розгляне проблеми оскарження постанов у справах про адміністративні правопорушення (ст. 286 КАСУ).

Також у межах підготовки помічників суддів відбудеться тренінг на тему: “Злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості: нова парадигма кримінального судочинства”. Для проведення цього тренінгу запрошені судді-викладачі Максим Таус (модератор) та Вікторія Березюк.

На початку тренінгу,  після демонстрації відеороликів суддя Максим Таус проведе модеровану дискусію, під час якої слухачі обговорять проблему тлумачення поняття “згода на секс”, а потім відбудеться вхідне тестування з використанням клікерів.

Протягом тренінгу учасники тренінгу прослухають міні-лекції щодо загальної характеристики злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості, зокрема осіб, які не досягли шістнадцятирічного віку та розбещення неповнолітніх та виконають два практичних завдання. Наприкінці тренінгу відбудеться вихідне тестування з використанням клікерів. Загалом на тренінгу помічники суддів отримають знання та вміння щодо проблем розмежування складів злочинів і особливості їх кваліфікації.

Повний текст програми підготовки помічників суддів і консультантів окружних та апеляційних адміністративних судів розміщений на веб-сайті Національної школи суддів України в розділі “Підготовка працівників апаратів судів”.