Національна школа суддів України

Супротив домашньому насильству: стандарти законодавства

15 лютого 2019 року в місті Вижниці Чернівецької області   місцеве регіональне відділення  Національної  школи суддів України провело загальноукраїнський семінар для суддів місцевих загальних судів “Зміни до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України з метою реалізації  положень Конвенції Ради Європи про запобігання домашньому насильству”.

Cемінар викрив директор Чернівецького регіонального відділення Анатолій Огородник, який підкреслив, що  Національна школа суддів України проводить підготовку висококваліфікованих кадрів для системи правосуддя, яка має загальнодержавне значення.

Викладачами на цьому семінарі були досвідчені судді Єлизавета Ковтюк, Світлана Мілінчук та  Євген Нестеренко,  які пройшли підготовку для викладання курсу “Особливості розгляду справ, пов’язаних із домашнім насильством”.

Цей курс для суддів Національна школа суддів України розробила спільно з Женевським центром демократичного контролю за збройними силами (DCAF) та Громадською організацією “Ла Страда –Україна” за підтримки Програми USAID “Нове правосуддя”.

Доцент  кафедри кримінального права і криміналістики Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича, кандидат юридичних наук Андрій Шевчук у ході семінару залучив суддів до обговорення змін до Кримінального кодексу України з метою реалізації  положень Конвенції Ради Європи про запобігання домашньому насильству.

У програмі семінару передбачені такі теми: “Міжнародно–правові акти в галузі прав людини та протидії насильству. Документи Ради Європи. Практика міжнародних судів”, “ Особливості  процедури  судового розгляду справ, пов’язаних із  домашнім насильством. Захист свідків”, “Закон України Про запобігання та протидію домашньому насильству. Нові  терміни, які вводяться в законодавство. Розмежування поняття зґвалтування і сексуального насильства” тощо.

Викладач Ірина Бутирська в ході інтерактивної презентації розглянула із суддями  актуальні питання щодо  застосування обмежувальних заходів.

У ході семінару судді поглибили знання з особливостей розгляду справ, пов’язаних із домашнім насильством відповідно до міжнародних стандартів і розвинули практичні навички для вирішення них ситуацій, які виникають під час розгляду справ, пов’язаних із домашнім насильством.

У семінарі брали участь судді Дніпропетровської, Закарпатської, Запорізької, Київської, Рівненської, Хмельницької, Тернопільської,  Полтавської та інших областей країни.

Судді навчалися правильно ідентифікувати домашнє насильство та його види, здійснювати ефективне ґендерно неупереджене правосуддя у справах, застосовувати норми національного та міжнародного законодавства під час розгляду таких справ і написанні судових рішень.