Національна школа суддів України

Апробація тренінгу “Роль керівника апарату в судовому адмініструванні”

5 квітня 2023 року Національна школа суддів України провела онлайн-апробацію тренінгу “Роль керівника апарату в судовому адмініструванні” у межах підготовки та підвищення рівня кваліфікації керівників і заступників керівників апаратів місцевих, апеляційних судів, Вищого антикорупційного суду та Верховного Суду.

Вітальними словами апробацію розпочала директор відділу “Вінницький навчальний центр” Національної школи суддів України Олена Мілієнко.

Керівник апарату Вищого антикорупційного суду Богдан Крикливенко у своїй доповіді “Світові стандарти судового менеджменту” розкрив історію створення інституту судового адміністрування і запровадження посади керівника апарату суду. Розповів про основні аспекти такого інституту із прикладами США, Канади, західних країн Європи. Окрему увагу приділив установам і організаціям, що визначають стандарти сучасного судового адміністрування; запропонував інструменти вимірювання ефективності суду. Також поділився з учасниками цікавинками сучасності – запровадженням першого у світі Суду цифрової економіки (Digital Economy Court – DEC), що є підрозділом судів Дубайського міжнародного фінансового центру (Dubai International Financial Centre – DIFC), який спільно з Dubai Future Foundation (DFF) запустив “суди майбутнього” (суди блокчейну, суди космосу, судову технічну лабораторію).

Ганна Павлевська, керівник апарату Південно-західного апеляційного господарського суду, під час виступу з темою “Взаємодія судових адміністраторів: керівника апарату і голови суду” розповіла про етапи національної історії судового адміністрування. Поділилася організаційним керівництвом судом та розповіла про зовнішню і внутрішню комунікацію керівника апарату суду. Розкрила принципи загальних видів управлінських відносин, зокрема основні моделі взаємодії голови суду з керівником апарату суду. Розповіла про типи прийняття управлінських рішень, основні функції управлінського спілкування, а також розглянула можливі конфліктні ситуації, продемонструвала відеофрагмент для ілюстрації конфлікту.

Керівник апарату Одеського окружного адміністративного суду Ольга Пасічник перш ніж перейти до своєї доповіді “Способи мотивації працівників апарату суду” запропонувала відповісти на запитання: Що вас сьогодні мотивує працювати в суді? Майже 200 учасників узяли участь в опитуванні за допомогою онлайн-сервісу “Mentimeter” і найпопулярнішою відповіддю зазначили “колектив”. Під час своєї доповіді лектор розкрила мотиваційні внутрішні та зовнішні чинники, навела статистичні результати опитування щодо мотивації працівників до роботи, запропонувала учасникам завантажити приклад опитування щодо рівня залученості та мотивації до роботи з метою проведення діагностики працівників суду. Крім того, навела частковий перелік цілей нематеріальної мотивації і розкрила фактори, які впливають на сприйняття нематеріальної мотивації, а заразом акцентувала увагу на поширених помилках при мотивації.

Тему “людиноорієнтованого/людиноцентричного суду” Наталя Король, керівник апарату Вінницького апеляційного суду, розкрила через верховенство права у своїй доповіді “Роль керівника апарату для впровадження концепції “Людиноорієнтований суд”. Спікер запропонувала концепцію “ми для людей, а не люди для нас” через концепцію надання судових послуг. Звернула увагу, як вимірювати різні напрямки діяльності суду, та навела приклади зручності перебування, “ознакування”, комунікації, ставлення до відвідувачів і варіанти допомоги вразливим особам в суді.

Тематиці стресостійкості була присвячена доповідь керівника апарату Вінницького окружного адміністративного суду Ірини Кривешко “Емоційна стійкість працівників суду як запорука забезпечення права на доступ до правосуддя в умовах війни чи надзвичайного стану”, у якій лектор розповіла про головне правило стресостійкості, методи збереження кадрового потенціалу, а також навела риси характеру, на яких “тримається” стресостійкість.

Керівник апарату Зарічного районного суду м. Суми Алла Шевченко у своїй доповіді розповіла про взаємодію керівника апарату суду із службою судової охорони, правоохоронними органами, адвокатурою. Запропонувала учасникам звернути увагу на такі аспекти взаємодії зі службою судової охорони, як порядок прийняття приміщень під охорону ССО, правила пропуску осіб до приміщень суду, порядок пропуску транспортних засобів на територію і матеріальних цінностей в приміщення суду. Розповіла про взаємодію з працівниками суду, маломобільними верствами населення, правоохоронними органами і адвокатурою, зосередивши увагу на листуванні, ознайомленні із судовими рішеннями та справами тощо.

Володимир Оліяр, керівник апарату Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області, продовжив тему взаємодії у своїй доповіді “Взаємодія керівника апарату суду з громадськими організаціями та органами місцевого самоврядування”, запропонувавши учасникам структуру типового плану з реалізації проєкту з описом кожного етапу впровадження. Лектор окреслив можливі напрямки співпраці, а також розповів про участь у цільових бюджетних програмах, навів схему реалізації цільової програми у грантових програмах як результат взаємодії з громадськими і неурядовими міжнародними організаціями, благодійними організаціями та ВНЗ, навівши корисний досвід такої співпраці.

Захід супроводжували з технічних та організаційних питань працівники відділу “Вінницький навчальний центр” і провідний науковий співробітник відділу “Тестологічний центр” Катерина Слюсарева.