Національна школа суддів України

Вишкіл коучів господарської юрисдикції

27 листопада 2018 року в місті Києві у приміщенні Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Національна школа суддів України спільно з Проектом ЄС “Підтримка реформ з верховенства права в Україні (ПРАВО-JUSTICE)” проводила тренінг для наставників (коучів): “Наставництво (коучинг) у системі формування професійних навичок майбутнього судді”.

Вітальними словами тренінг відкрив проректор Володимир Мазурок, який за допомогою презентації розповів учасникам про основні засади викладання стандартизованих програм підготовки в Національній школі суддів України. Він зазначив нормативні документи, якими регулюються організація та порядок проведення спеціальної підготовки, звернув увагу на основні складові організації наставництва (коучингу).

Для проведення стажування кандидатів на посаду судді Національна школа суддів України організувала близько 139 баз стажування, з них у місцевих загальних судах – 89, господарських і адміністративних по 25 та залучила 414 суддів–наставників (коучів), зокрема в місцевих господарських судах – 131 суддя.

Національна школа суддів України розподілила форми наставництва на індивідуальну, колективну та колективно–індивідуальну.

Один із способів забезпечення оптимальної адаптації майбутніх суддів до умов відправлення правосуддя в ході проведення спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді Національна школа суддів України використовує форму – симуляція судового засідання. 

Володимир Мазурок, наголосив, що стажування кандидатів є важливим елементом суддівської освіти, де головна роль належить судді-наставнику.

Анна Адамська, суддя, міжнародна експертка проекту ЄС “Підтримка реформ з верховенства права в Україні (ПРАВО-JUSTICE)” привітала учасників та повідомила про важливість проведеної спільної роботи щодо розвитку інституту наставництва в Україні. 

Заступник начальника відділу підготовки викладачів (тренерів) – Галина Юровська наголосила на великому значенні набутих навичок учасниками під час проходження тренінгу, та зазначила, що основним завданням наставництва (коучингу) є донесення місії суддівської діяльності. Метою тренінгу є формування навичок щодо здійснення наставництва під час проходження кандидатами та кандидатками на посаду судді стажування в місцевих господарських судах. 

Міжнародний експерт Драгомір Йорданов, директор Національного інституту правосуддя Болгарії (2011-2016), колишній Міністр юстиції Болгарії, поділився міжнародним досвідом ролі коучингу в навчанні майбутніх суддів.

У ході тренінгу учасникам було представлено загальний огляд Положення про стажування та наставництво (коучинг),  особливості оцінювання за результатами стажування, основні положення Програми стажування, індивідуального плану стажування.

Крім того, особливий акцент під час розробки тренінгу закладено на психологічному аспекті взаємодії судді – наставника (коуча) та кандидата на посаду судді.

Жвавий інтерес учасників викликав практичний досвід судді Деснянського районного суду міста Києва Бабко Валерії, яка вже була наставником під час проходження стажування кандидатів і кандидаток на посаду судді  з цивільного судочинства. 

За результатами тренінгу коучі отримали сертифікати Національної школи суддів України.