Національна школа суддів України

Практика Європейського суду з прав людини – потужний інструмент покращення якості правосуддя

14–15 вересня 2016 року у місті Одесі місцеве регіональне відділення Національної школи суддів України спільно з Координатором проектів ОБСЕ в Україні, Верховним Судом України та Вищим адміністративним судом України за фінансової підтримки уряду Канади у рамках проекту “Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя” проводить тренінг на тему: “Застосування Конвенції з прав людини і основоположних  свобод та практики Європейського суду з прав людини” для суддів адміністративних судів Одеської, Миколаївської та Херсонської областей.

Директор Одеського регіонального відділення НШСУ Валерій Левенець, відкриваючи захід вітальною промовою, представив учасникам Національного керівника Програми верховенства права та прав людини Координатора проектів ОБСЄ в Україні – Олену Лунгол, тренера, експерта проекту “Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя” - Ірину Кушнір, тренера, суддю Миколаївського окружного адміністративного суду – Віталія Брагара, які привітали слухачів та ознайомили із програмою заходу.  

Розпочався тренінг з окреслення мети тренінгу, навчальних цілей та  принципів. Серед очікувань учасників - удосконалення знань та навичок із застосування Конвенції з прав людини і основоположних  свобод та Практики Європейського суду з прав людини.

У перший день заходу судді переглянуть фільм про Європейський суд з прав людини, ознайомляться із інформацією щодо статистичних даних звернення та виконання Україною рішень ЄСПЛ, розглянуть умови обмеження прав людини і основоположних свобод, право на повагу до приватного і сімейного життя (стаття 8), у тому числі - у цивільному та адміністративному аспекті статті 8, право на свободу вираження поглядів, співвідношення статей 10 та 8 Конвенції, статей 10 та 11 Конвенції, доступ до публічної інформації. У ході тренінгу також будуть розглянуті особливості обмежень прав людини, передбачені статтями 10, 11 Конвенції, з урахуванням  проблем боротьби з тероризмом у складних умовах сьогодення. Окремий модуль присвячений вивченню позитивної та негативної практики використання рішень ЄСПЛ національними судами. Наприкінці першого дня навчань судді переглянуть відео з демонстрації пошуку інформації щодо рішень та ухвал Європейського суду з прав людини на Інтернет - ресурсах.

Протягом другого дня заходу увагу суддів буде зосереджено на питаннях щодо гарантій права на справедливий суд (пункт 1 статті 6 Конвенції).  Учасники тренінгу обговорять особливості застосування статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, захист права власності, реалізацію прав, гарантованих Конвенцією (ст. 14  Конвенції та Протокол № 12).      

У ході навчань слухачі активно працюватимуть у малих групах. Також на тренінгу буде проводитися анонімне тестування за допомогою системи інтерактивного опитування.

З програмою тренінгу можна ознайомитись на офіційному сайті Національної школи суддів України.