Національна школа суддів України

Курс з права власності: обговорення результатів апробацій

26-27 липня 2016 році в місті Києві Національна школа суддів України спільно з Координатором проектів ОБСЄ в Україні в рамках проекту “Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя” провела нараду з тренерами за результатами трьох апробацій курсу для суддів цивільної, господарської та адміністративної спеціалізацій "Захист права власності у світлі статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини".

Відкриваючи нараду, проректор Володимир Мазурок наголосив на важливості та актуальності тематики розробленого курсу, застосування тренінгів у процесі підготовки суддів, а також поділився власними враженнями від апробації цього курсу для суддів адміністративної юрисдикції.

Начальник відділу науково-методичного забезпечення підготовки суддівського корпусу Тетяна Фулей, яка є директором цього навчального курсу, узагальнила результати його апробацій і визначала завдання зустрічі розробників.

Курс  "Захист права власності у світлі статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини" розроблений у формі тренінгу. Для кожної із спеціалізацій (цивільної, адміністративної та господарської) підготовлено окремий одноденний тренінг, в основі якого – єдині засадничі підходи Європейського суду з прав людини щодо застосування статті 1 Першого протоколу до Конвенції.

Метою заключної зустрічі з тренерами було обговорення та доопрацювання навчальних матеріалів тренінгу за результатами трьох апробацій, які відбулися в цьому році – в місті Харкові для суддів цивільної спеціалізації, у місті Одесі – для господарської спеціалізації  та в місті Дніпропетровську – для суддів цивільної спеціалізації.

Судді-розробники під час дводенної зустрічі змогли доопрацювати та відкоригувати відповідно до результатів апробацій, переглянути та доопрацювати навчальні справи (кейси), визначити необхідність розробки додаткових навчальних матеріалів, доопрацювати роздавальні матеріали для викладачів, зокрема, нотатки для фасилітаторів. Нарада з тренерами буде сприяти формуванню в розробників цілісного бачення викладання курсу та підготуватися до тренінгів для тренерів (ТоТ), які відбудуться восени 2016 року, зокрема, для суддів адміністративної спеціалізації 7-8 вересня 2016 року в місті Києві.

Слід зауважити, що тренінг розроблений відповідно до Концепції національних стандартів суддівської освіти (активне посилання) з використанням інтерактивних методів підготовки дорослих слухачів, зокрема, міні-лекцій та презентацій Power Point, модерованих дискусій, роботи в малих групах, виконанням практичних завдань, тестуванням шляхом експрес-опитування з використанням клікерів. Особливістю цього курсу, як і низки інших курсів щодо застосування ЄКПЛ та практики Європейського суду з прав людини, є необхідність попереднього опрацювання 7 рішень ЄСПЛ щодо України за статтею 1 Першого протоколу, зокрема: “Сук проти України”, “Сєрков проти України”, “Інтерсплав проти України”, “Україна-Тюмень проти України”, “Рисовський проти України”, “Серявін та інші проти України”, “East/West Alliance Limited” проти України”. Програмою тренінгу також передбачено проведення вхідного (на початку заходу) та “вихідного” (наприкінці) тестування за опрацьованими рішеннями ЄСПЛ з коментарями учасників та висновками тренерів.