Національна школа суддів України

Експертне обговорення застосування практики ЄСПЛ у рішеннях національних судів

20 листопада 2018 року Національна школа суддів України спільно з Координатором проектів ОБСЄ в Україні у межах проекту “Удосконалення суддівської освіти і навчання” проводить засідання фокус-групи суддів-тренерів цивільної спеціалізації щодо юридичної аргументації рішень із застосуванням Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини.

Вітальними словами захід відкрив ректор Національної школи суддів Микола Оніщук та зазначив, що формат засідання фокус-групи передбачає моніторингове експертне обговорення і вивчення проблеми, корисний обмін думками. Ректор наголосив на своєчасності такого заходу, враховуючи сучасні тенденції використання практики Європейського суду з прав людини у національній судовій практиці.

Микола Оніщук відзначив покращення ситуації з вивченням та застосуванням Конвенції та практики ЄСПЛ при здійсненні правосуддя порівняно з попередніми роками, проте наголосив на необхідності доцільності, ефективності та доречності застосування практики ЄСПЛ у мотивації рішень національних судів, потребі у підвищені культури використання та посилання на практику Європейського суду з прав людини та формуванні у суддів критичного мислення щодо використання практики ЄСПЛ.

Тетяна Фулей, начальник відділу науково-методичних досліджень проблем судочинства. модератор заходу, зазначила, що учасниками заходу є судді-тренери з питань застосування Конвенції та практики ЄСПЛ, які пройшли підготовку в Національній школі суддів України та є активними викладачами з цієї тематики в регіональних відділеннях. Серед учасників заходу є судді, які понад 10 років присвятили вивченню та застосуванню Конвенції та практики ЄСПЛ у національній судовій практиці – Галина Прокопанич, суддя Вищого господарського суду України у відставці, головний науковий співробітник тестологічного центру НШСУ та Віра Гайдук, суддя Апеляційного суду Дніпропетровської області у відставці, головний науковий співробітник тестологічного центру НШСУ, учасники першого міжнародного методологічного семінару для національних суддів-викладачів з ЄКПЛ “Плекання культури прав людини: національний досвід”, проведеного Академією суддів України у рамках спільної програми Ради Європи та Європейської Комісії у 2008 році. Також серед учасників присутні судді, які брали участь у розробці низки тренінгів з тематики Конвенції та практики ЄСПЛ починаючи з 2014 року у рамках проекту “Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя”, зокрема, Вікторія Бучківська, суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області, Ярослав Левик, суддя Львівського апеляційного суду, Андрій Нижний, суддя Ленінського районного суду м. Дніпропетровська, Наталя Піхало, суддя Першотравневого суду м. Чернівців, Тарас Рим, суддя господарського суду Львівської області, Андрій Савчак, суддя Перемишлянського районного суду Львівської області, Сергій Шинкоренко, суддя Городоцького суду Хмельницької області.

Під час засідання фокус-групи судді-тренери зможуть поділитися своїми думками та досвідом щодо застосування рішень Верховного Суду під час здійснення правосуддя та висловити свої очікування щодо застосування Верховним Судом практики Європейського суду з прав людини.

Фокус-група працюватиме у рамках двох сесій, присвячених аргументації судових рішень.

У межах першої сесії судді-тренери обговорять питання стосовно доцільності та необхідності застосування практики ЄСПЛ при розгляді справ, поділяться досвідом проведення тренінгів для суддів з тематики Конвенції, розроблених Національною школою суддів України.

Друга сесія буде присвячена рішенням Верховного Суду та їхньому впливу на рішення першої та апеляційної інстанцій. Судді-тренери обговорять кращі рішення Верховного Суду із застосуванням практики ЄСПЛ та висловлять свої очікування від Верховного Суду в аспекті застосування Конвенції.

Узагальненні очікування, коментарі та пропозиції суддів першої та апеляційної інстанцій будуть корисними та важливими при визначенні наповнення навчального курсу для суддів Верховного Суду з питань юридичної аргументації щодо застосування Конвенції та практики ЄСПЛ, розробка якого запланована на 2019 рік.

21 та 22 листопада 2018 відбудеться у такому ж форматі засідання фокус-групи суддів-тренерів кримінальної та адміністративної спеціалізацій відповідно.