Національна школа суддів України

03 травня 2019 р. Домашнє насильство порушує права людини

03 травня 2019 року в місті Ужгороді Львівське регіональне відділення Національної школи суддів України проводить семінар для суддів місцевих загальних та апеляційних судів на тему: “Нове законодавство України щодо протидії домашньому насильству”.

Відкрив захід в.о. голови, суддя Закарпатського апеляційного суду Іван Стан, який привітав учасників та представив суддям-учасникам викладацький склад. Галина Манюк - в.о. директора Львівського регіонального відділення подякувала керівництву апеляційного суду за можливість проведення такого заходу на його базі та зазначила, що з прийняттям Закону України “Про запобігання та протидію домашньому насильству” визначено основні напрями реалізації державної політики в цій площині, які спрямовані на захист прав та інтересів осіб, які постраждали від такого насильства, попередження нових випадків насильства та притягнення кривдників до відповідальності, а тому виправданим є залучення до викладання на семінарі представників різних інституцій: суду, прокуратури та поліції. Суддя Касаційного кримінального суду у складі  Верховного Суду, президент  Всеукраїнської асоціації жінок-суддів Надія Стефанів наголосила на актуальності таких семінарів у зв’язку з набуттям чинності зазначеного Закону та внесенням змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України. Директор Науково-дослідного інституту Національної академії прокуратури України, доктор юридичних наук Георгій Попов підкреслив доцільність проведення семінарів на вказану тематику у зв’язку із колізіями та прогалинами в законодавстві та важливості взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству. Заступник начальника Управління патрульної поліції в Закарпатській області Ігор Щербанич акцентував на важливості ефективного та вчасного реагування на факти домашнього насильства.

Програмою заходу передбачено загальний огляд змін до законодавства України в сфері запобігання та протидії домашньому насильству; кваліфікацію кримінальних правопорушень, пов’язаних з домашнім насильством;  порядок  притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення домашнього насильства; оцінку ризиків вчинення домашнього насильства; особливості судового розгляду кримінальних проваджень щодо протидії  домашньому та гендерно зумовленому насильству.

Також під час семінару його учасникам буде запропоновано до вирішення практичні завдання з метою кращого засвоєння та розуміння матеріалу, що буде презентуватися під час заходу.

Проте, як би ґрунтовно законодавець не регламентував  систему заходів, що здійснюються органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами,- варто розуміти, що шлях до подолання такого явищаможливий в першу чергу через зміни у свідомості суспільства та нетерпимому ставленні до насильства, оскільки воно є реальною соціальною проблемою та однією з форм грубого порушення прав людини.