Суд над воєнними злочинцями по-шведськи: що може перейняти національна юстиція?

15 квітня 2025 року Національна школа суддів України спільно з Консультативною місією Європейського Союзу (КМЄС) провела черговий, восьмий за рахунком, вебінар із серії “Шість діалогів про справедливий суд”. Темою обговорення був розгляд справ про міжнародні злочини національними судами крізь призму шведського законодавства та практики.

Участь у заході взяли судді місцевих та апеляційних судів, а також Верховного Суду. Спікеркою цього вебінару була суддя окружного суду міста Стокгольма (Швеція) Катаріна Фабіан, яка представила практичні підходи шведської юрисдикції до кримінального переслідування за міжнародні злочини.

Експертка акцентувала увагу на принципі універсальної юрисдикції, який дозволяє державам переслідувати осіб за скоєння таких злочинів, як геноцид, воєнні злочини чи злочини проти людяності, незалежно від місця їх скоєння або громадянства обвинуваченого чи потерпілого. Суддя також навела приклади зі шведської судової практики щодо розгляду подібних справ.

“Жодне місце не повинно бути безпечним притулком для тих, хто вчинив воєнний злочин, геноцид, злочин проти людяності, позасудові страти, катування та насильницькі зникнення”, – зазначила Катаріна Фабіан.

У рамках вебінару також відбулася тематична дискусія, під час якої судді працювали в малих групах над аналізом конкретних судових кейсів. Модерацію процесу здійснювали суддя Апеляційного суду Нідерландів, старша радниця з питань розгляду справ про міжнародні злочини КМЄС Магдалена Колле та експерт юридичного відділу з питань міжнародних злочинів КМЄС Олександр Іщенко.

Серія вебінарів “Шість діалогів про справедливий суд” є платформою для обміну досвідом і зміцнення спроможності українських суддів у забезпеченні правосуддя у справах про міжнародні злочини, з урахуванням найкращих міжнародних стандартів.