Культура доброчесності та антикорупційна практика: навчання помічників суддів ВАКСу
З 3 по 6 березня 2025 року Національна школа суддів України проводить підготовку помічників суддів Вищого антикорупційного суду. Метою навчання є підвищення професійної компетентності, формування культури доброчесності, дотримання процесуальних вимог під час написання проєктів судових рішень, роботи з процесуальними документами, а також розвиток особистісного та професійного потенціалу.
До викладання залучені досвідчені судді та працівники судової системи, зокрема суддя Конституційного Суду Галина Юровська, судді Вищого антикорупційного суду Олексій Кравчук та Даниїла Чорненька, суддя Чернівецького апеляційного суду Галина Станковська, судді місцевих судів Оксана Вознюк, Ірина Шаповалова, Ганна Майна, судовий експерт Наталія Кондратенко, менеджерка проєкту Ради Європи “Підтримка судової влади України у воєнний та післявоєнний період” Ірина Кушнір, наукові консультанти Ольга Саленко та Віра Назарова, фахівці НШСУ Наталія Ахтирська, Андрій Маслюк та Тетяна Богданевич.
Програма навчання охоплює актуальні питання професійних вмінь та навичок помічників суддів, зокрема накладення та скасування арешту майна у кримінальному провадженні, застосування юридичних позицій Конституційним Судом України у кримінальному судочинстві, забезпечення дотримання процесуальних строків та судової практики.
Слухачі поглиблять знання про особливості розгляду справ щодо легалізації (відмивання) коштів, отриманих злочинним шляхом, порядок і підстави призначення та проведення експертиз, доцільність призначення судової експертизи під час розгляду справи судом, ознайомлення з проведенням семантико-текстуальної експертизи, професійним формулюванням висновку експертом та написанням вироку in absentia. Також детально розглянуть актуальну практику Європейського суду з прав людини у діяльності Вищого антикорупційного суду та незалежність й неупередженість судової влади в контексті права ЄС.
Окрім правових аспектів, програма навчання передбачає розвиток професійних та особистісних навичок, таких як організація колективу, культура доброчесності, кібербезпека та використання штучного інтелекту в судочинстві.