Антикорупційний форум ААУ: як ефективно протидіяти корупції
11 лютого 2025 року відбувся ІІІ Антикорупційний форум Асоціації адвокатів України, який уже традиційно став ключовою платформою для обміну досвідом, аналізу практик та вироблення нових підходів у сфері запобігання та протидії корупції.
Захід зібрав провідних експертів, юристів, суддів, представників державних і громадських інституцій, які обговорювали нагальні питання, що стосуються боротьби з корупційними правопорушеннями та шляхів зміцнення антикорупційної інфраструктури в Україні.
Під час форуму розглядалися ключові проблеми у цьому напрямі, що потребують рішень: виявлення та боротьба з необґрунтованими активами; тенденції судової практики у справах щодо корупції; правові позиції Верховного Суду у справах про корупційні злочини.
Особливо гостро звучали дискусії щодо правової невизначеності, яка сприяє зловживанням строками в розгляді антикорупційних справ, шляхів зниження корупційних ризиків у публічному секторі, механізмів залучення бізнесу до відновлення економіки, впливу медіа та суспільної думки на хід та результати судових рішень, ефективності механізмів захисту викривачів.
Активну участь у роботі форуму взяли представники Національної школи суддів України – очільниця Навчальної лабораторії з вивчення права Європейського Союзу Наталія Ахтирська та наукові співробітники Людмила Паршикова та Богдан Остудімов.
Представники Школи долучилися до обговорення проблематики відповідності українського законодавства щодо викривачів стандартам Європейського Союзу, зокрема Директиві ЄС 2019/1937. Вони озвучили низку конструктивних пропозицій щодо імплементації європейських підходів в українське правове поле та наголосили на важливості системного підходу до захисту осіб, які повідомляють про корупцію.
Форум ще раз довів важливість постійного діалогу між усіма учасниками правової системи. Саме в такому міждисциплінарному форматі напрацьовуються нові підходи, які здатні забезпечити ефективне правозастосування, зміцнення довіри до судової системи та підвищення прозорості в управлінні публічними ресурсами.