Коли кожне слово має значення: емпатія та етика у спілкуванні з жертвою в суді
8 квітня 2025 року Національна школа суддів України спільно з Проєктом ЄС “Право-Justice” провела третю сесію спеціалізованих вебінарів для суддів “Робота з вразливими свідками у судових процесах щодо воєнних злочинів”.
Цього разу увагу було зосереджено на надзвичайно складному і чутливому питанні – сексуальному насильстві під час війни, а також на тому, як судді можуть делікатно та професійно проводити опитування жертв.
Лекторами вебінару були представники міжнародної неурядової організації “WE ARE NOT WEAPONS OF WAR” – засновниця та президентка організації, відома правозахисниця і документалістка Селін Барде та керівниця операцій, експертка у сфері підтримки жертв конфліктного сексуального насильства Леа Дарвес-Борноз.
Модераторкою цієї сесії була прокурорка Емманюель Лодік-Барон, яка очолює міжнародні проєкти в Національній школі судочинства Франції (ENM). Вона забезпечила інтеграцію практичного досвіду європейських країн у навчальний процес.
Учасники вебінару розглядали психологічні наслідки травми у вразливих свідків, методи побудови безпечного простору під час судових слухань, як уникнути повторної травматизації, важливість мови, тону і невербальних сигналів при роботі з потерпілими, а також роль гендерної чутливості в контексті судового процесу.
Ця сесія – частина серії тренінгів, які НШСУ реалізує в партнерстві з міжнародними правозахисниками та експертами для підвищення спроможності українських судів реагувати на виклики, пов’язані з воєнними злочинами, зокрема сексуальним насильством, як зброєю війни.
Попередні сесії були присвячені загальним принципам роботи з вразливими свідками, психології травми та методикам проведення судових засідань з урахуванням їхнього емоційного стану.