Кіберзлочинність та трудові права: завершення тьюторських курсів HELP для правозахисників
У березні 2025 року проведено два важливі заключні заходи в рамках проєкту Ради Європи “HELP (Освіта в галузі прав людини для представників юридичних професій) для України, в тому числі під час війни”. Ці заходи стали частиною тьюторських курсів, що були реалізовані у співпраці з Національною школою суддів України, Тренінговим центром прокурорів України та Вищою школою адвокатури НААУ. До реалізації програми також долучилися проєкти “CyberUA: Посилення спроможності щодо електронних доказів воєнних злочинів та грубих порушень прав людини в Україні” та “Посилення соціального захисту в Україні”.
Так, 28 березня відбувся заключний захід дистанційного курсу “Кіберзлочинність та електронні докази”. Учасники поглибили свої знання про міжнародні стандарти, розроблені в межах Конвенції Ради Європи про кіберзлочинність, а також обговорили специфіку розслідування кримінальних справ з використанням електронних доказів. Однією з основних тем заходу стало питання створення фізичних копій електронних носіїв, перевірки цілісності даних і судової практики застосування електронних доказів у кримінальному судочинстві. “Особливу увагу ми звернули на питання безпеки та перевірки електронних доказів, адже це є важливим аспектом в умовах сучасних технологій та цифрових загроз”, – зазначив суддя Московського районного суду Харкова Дмитро Крівцов, який був тьютором курсу.
Захід завершився врученням сертифікатів учасникам, які успішно опанували матеріал курсу.
А вже 31 березня було проведено заключний захід курсу “Трудові права як права людини та вступ до Європейської соціальної хартії”. Тьютор курсу – суддя Шевченківського районного суду Києва Валентина Маліновська разом із учасниками розглянула питання правового регулювання колективно-трудових спорів, перевірки роботодавців на предмет порушень у сфері праці та ефективні стратегії захисту трудових прав, зокрема в контексті мобінгу на робочому місці. “Це важлива частина нашої роботи, адже права людини та трудові права є невід’ємною частиною сучасного правосуддя. Курс дав учасникам практичні знання та навички, що допоможуть їм ефективно захищати трудові права громадян”, – зазначила Валентина Маліновська.
Особливістю цього заходу було проведення роботи в групах, під час якої учасники аналізували реальні кейси та розробляли стратегії захисту трудових прав.
Обидва заходи стали важливим кроком у розвитку професійних компетенцій представників юридичних професій в Україні. Програма HELP сприяє підвищенню рівня кваліфікації юристів, прокурорів, суддів і адвокатів, що є особливо важливим в умовах війни та змін, що відбуваються в юридичній системі країни.
Ці курси, спрямовані на інтеграцію європейських стандартів прав людини в національну практику, дозволяють українським фахівцям ефективно реагувати на нові виклики, зокрема в боротьбі з кіберзлочинністю та захисті трудових прав.