Віртуальні активи: судді ВАКСу готуються до судочинства

5 березня 2025 року в межах тижневої підготовки судді Вищого антикорупційного суду взяли участь у вебінарі “Правова регламентація обігу віртуальних активів та їх використання в судочинстві”, організованому Національною школою суддів України та Академією фінансового моніторингу за підтримки проєкту ЄС-РЄ “Посилення режиму боротьби з відмиванням коштів, фінансуванням тероризму та поверненням активів в Україну”.

Під час вебінару представники Національної поліції, Держфінмоніторингу, FinAp та Центру фінансів і безпеки розкрили суддям питання сучасних типологій використання віртуальних активів, а спеціально запрошений суддя Апеляційного суду Антверпена (Бельгія) Тео Біль пояснив особливості оцінки та використання криптовалюти як речового доказу в судочинстві Бельгії та розтлумачив стандарти врегулювання крипторинку відповідно до права Європейського Союзу.

Довідково: Сатоші Накамото, засновуючи біткоїн, був переконаний, що цей платіжний інструмент буде невразливим до інфляції, урядової маніпуляції, а тому забезпечить вільний, стабільний фінансовий ринок. Свобода криптовалютних бірж сприяла популяризації віртуальних активів (наразі в ЄС троє з десяти інвесторів вкладають кошти в криптовалюту), водночас платіжний інструмент перетворився на предмет посягання (в США у листопаді 2024 року було ухвалено вирок за звинуваченням у викраденні 34,6 млн дол. у криптовалюті), предмет незаконного збагачення, неправомірної вигоди, шахрайства, легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму тощо.