Імплементація стандартів міжнародного кримінального судочинства
14 лютого 2025 року Львівське регіональне відділення Національної школи суддів України провело семінар “Римський статут та імплементація стандартів міжнародного кримінального судочинства: національне законодавство України”. Захід об’єднав суддів місцевих і апеляційних загальних судів, які здійснюють кримінальне судочинство та розглядають провадження щодо міжнародних злочинів.
Цей семінар став платформою для конструктивного діалогу між суддями, експертами з міжнародного кримінального права та представниками міжнародних організацій. “Обговорення ключових аспектів Римського статуту та механізмів його імплементації сприяє формуванню єдиних підходів до розгляду справ про міжнародні злочини та посиленню ролі національних судів у процесі правосуддя”, – зазначила у вітальному слові директорка Львівського регіонального відділення НШСУ Оксана Польна.
Ратифікація Римського статуту та впровадження міжнародних стандартів кримінального судочинства є критично важливими для України в умовах триваючої збройної агресії. Національні суди відіграють все більшу роль у розгляді справ щодо воєнних злочинів і злочинів проти людяності. “Судді, які здійснюють кримінальне судочинство, мають бути готовими до ефективного застосування міжнародного права, враховуючи новітні зміни в українському законодавстві та практику Міжнародного кримінального суду”, – резюмував радник КМЄС з питань верховенства права Маркус Ролофс.
До проведення навчання залучено суддів Верховного Суду у Касаційному кримінальному суді Наталію Марчук та Станіслава Голубицький, очільницю Навчальної лабораторії з вивчення права Європейського Союзу Національної школи суддів України Наталію Ахтирську та старшого радника КМЄС з питань притягнення до відповідальності за міжнародні злочини, заступника головного координатора АСА (Консультативної групи з питань найтяжчих міжнародних злочинів) Клаудіо Пала.
Під час навчання слухачі ознайомилися з основними положеннями Римського статуту, міжнародними стандартами кримінального правосуддя та механізмами їх імплементації в українське законодавство.
Семінар викликав значний інтерес серед суддів місцевих загальних судів. Вони активно долучалися до обговорень, ставили запитання спікерам та брали участь у дискусіях. Велика кількість запитань під час лекцій і жваві дебати засвідчили актуальність цієї тематики для правозастосовної практики в Україні.