Національна школа суддів України

Європейські стандарти правосуддя

13-17 травня 2019 року Національна школа суддів України за підтримки проектів міжнародної технічної допомоги проводить орієнтаційний навчальний курс для новопризначених суддів Верховного Суду.

Орієнтаційний курс має на меті надати можливість суддям отримати або ж поновити необхідні знання та навички для належного виконання повноважень суддів касаційних судів.

14 травня у рамках курсу новопризначені судді Верховного Суду мали змогу детальніше ознайомитись із європейськими стандартами правосуддя  та захисту прав людини.

На початку, виконуюча обов’язки ректора Наталія Шукліна та Спеціальний представник Генерального секретаря Ради Європи для України Режі Брійя представили теми дня та акцентували на їх важливості, відзначили високий рівень доповідачів.

Перша сесія заходу присвячена стандартам Ради Європи щодо функціонування та організації судової влади.

Детально про ключові інституції Ради Європи, що визначають стандарти функціонування судової влади розповіла міжнародний експерт Ради Європи,  професор Болгарської академії наук Діана Ковачева.

Міжнародний експерт Ради Європи, професор права Університету Комплутенсе (Мадрид)  Лорена Бахмайєр-Вінтер проаналізувала стандарти Ради Європи щодо функціонування судової влади у контексті судової реформи України 2014-2018 рр.

Стандарти щодо здійснення правосуддя та захисту прав людини у світлі практики ЄСПЛ представила начальник відділу досліджень проблем судочинства та науково-методичного забезпечення суддівської освіти НШСУ Тетяна Фулей.

Наступна сесія була повністю присвячена  темі Європейської конвенції з прав людини та рішенням Європейського суду у справах проти України

Так, огляд рішень Європейського суду з прав людини стосовно незалежності суду у справах проти України представила Дануте Йочієне, міжнародний експерт Ради Європи, суддя Конституційного суду Литовської Республіки, колишня суддя  Європейського суду з прав людини.

Загальні принципи, визначені у Статті 1 Протоколу 1 до Європейської конвенції з прав людини, та відповідну практику Європейського суду з прав людини у справах проти України проаналізував старший юрист Секретаріату  Європейського   Суду з прав людини Дмитро Третьяков.

Доповідь “Рішення Європейського суду з прав людини у справах щодо України: деякі виклики для Верховного Суду та їх подолання” представив суддя Великої Палати Верховного Суду Дмитро Гудима.

Загальному огляду  виконання рішень Європейського суду з прав людини була присвячена завершальна сесія цього дня.

Про те, які існують проблемні питання представництва України в Європейському суді з прав людини та особливості виконання його рішень розповів заступник Міністра юстиції України – Уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Іван Ліщина

Начальник відділу Департаменту виконання рішень Європейського суду з прав людини Генерального директорату з прав людини та верховенства права, Ради Європи Павло Пушкар виступив із доповіддю про роль Верховного Суду у виконанні рішень Європейського суду з прав людини у справах проти України.