Національна школа суддів України

Шляхи реалізації принципів верховенства права в адміністративному судочинстві

17 січня  2017 року в місті Херсоні Одеське регіональне відділення Національної школи суддів України проводить семінар для суддів окружних адміністративних судів Одеської, Миколаївської та Херсонської областей на тему: “Реалізація принципів верховенства права в адміністративному судочинстві – ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (практичний аспект)”.

Вітальними словами семінар відкрили директор Одеського регіонального відділення Валерій Левенець, голова Херсонського окружного адміністративного суду Віталій Попов та суддя у відставці, тренер Національної школи суддів України Антоніна Фадєєнко.  

Для проведення семінару викладачами запрошено суддю Херсонського окружного адміністративного суду  Валентину Дубровну, суддю у відставці, тренера Національної школи суддів України  Антоніну Фадєєнко та адвоката, доцента кафедри конституційного права та правосуддя Одеського національного університету імені І. І. Мечникова, кандидата юридичних наук Катерину Кармазіну.

Семінар було розпочато з ознайомлення суддів із метою, основними завданнями та регламентом заходу.

Під час семінару судді розглянуть такі питання:

  •   Принципи верховенства права. Методологія вивчення та імплементація рішень ЄСПЛ у національну практику:

-       суд, “встановлений законом”;

-       правова визначеність (res judicata).

         До уваги суддів підготовлено аналіз застосування цих принципів Херсонським окружним адміністративним судом та апеляційним судом Одеської області.

  •  Принципи пропорційності у практиці Європейського суду з прав людини. Повноваження адміністративних судів щодо оцінки пропорційності оскаржуваних рішень,  дій або бездіяльності – стаття 2.17 КАС України в контексті принципу верховенства права (за матеріалами справи “Тросін проти України”):

-            оцінка законності та пропорційності нормативного акту;

-            співвідношення законності та пропорційності.

  • Принципи верховенства. Методологія вивчення та імплементація  рішень ЄСПЛ у національну практику:

-          доступ до суду;

-          незалежність і безсторонність суду.

У цьому блоці питань судді обговорять судовий розгляд адміністративних актів та застосування цих принципів судами України.

  • Юрисдикційний конфлікт, застосування практики ЕСПЛ. Практичне зайняття в малих групах на прикладах справ, розглянутих судами Одеської та Херсонської областей:

-          обставини справ;

-          питання щодо юрисдикції (адміністративна, цивільна, господарська);

-          правові висновки Верховного Суду України;

-          висновок ЄСПЛ щодо конфлікту юрисдикцій в Україні.

Окрім того, судді пройдуть тестування за статтею 6 ч.1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та презентують свої напрацювання в малих групах.