Національна школа суддів України

Партнерство - як історія успіху

1 вересня 2015 року відбулась зустріч ректора Національної школи суддів України Миколи Оніщука з представниками Національного суддівського інституту Канади та українсько-канадського проекту “Освіта суддів – для економічного розвитку”. У ході зустрічі були обговорені питання співробітництва установ суддівської освіти та спільні заходи у рамках проекту .


Ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук наголосив, що завдяки проекту встановлена унікальна, тісна та плідна співпраця з  Національним суддівським інститутом Канади. Ця співпраця сприяла відчутним змінам у доктрині вітчизняної суддівської освіти.

Ректор розповів про вже реалізовані  законодавчі та очікувані конституційні зміни у сфері правосуддя, які мають забезпечити його ефективність та неупередженість,  втілити міжнародні стандарти захисту прав людини в Україні. Зокрема, наразі вже відчутно модернізовано законодавче регулювання підготовки кандидатів на посаду судді, суддівської дисципліни та кар’єри – підкреслив Микола Оніщук.

Такі новації формують нові завдання для Національної школи суддів України. Зокрема, ректор окреслив особливості  впровадження інструментів  для регулярного та кваліфікаційного оцінювання суддів, на яких  наразі зосереджено значну увагу наукового потенціалу установи.

Законодавче ж  удосконалення  первинної підготовки кандидатів на посаду судді має наслідком перегляд  відповідних програм підготовки слухачів. Цей значний обсяг роботи вдається реалізовувати завдяки наявним напрацюванням – створеному спільно з канадськими колегами стандартизованому курсу для підготовки суддів призначених вперше. Тематика цього курсу нині адаптується та поглиблюється для кандидатів на посаду судді – зазначив ректор.

Закріплення на законодавчому рівні  тренінгової форми підготовки суддів також  потребує суттєвого перегляду складових навчального процесу. У цьому зв’язку  важко переоцінити значення досвіду проведення тренінгів та інституційного розвитку, яким щиро поділився  Національний суддівський інститут Канади – резюмував Микола Оніщук.

У відповідь виконавчий директор Національного суддівського інституту Канади Адель Кент подякувала за високу оцінку здобутків співпраці та зазначила, що поділяє сподівання керівництва Національної школи суддів України на її  продовження в майбутньому. Така співпраця є взаємно необхідною, адже обмін досвідом збагачує обидві установи суддівської освіти.

Директор із юридичних та освітніх питань Національного суддівського інституту Канади Дональд Чіассон зупинився на планах  співпраці з фахівцями Національної школи суддів України в розробці навчальних курсів для суддів та заходів із підготовки викладацького складу.

Під час зустрічі також обговорювалась  подальша співпраця  щодо проекту  створення “Електронної школи” та констатувалась  незаперечна необхідність його втілення.

Сторонами  було досягнуто порозуміння  щодо плану спільних дій та перспективних напрямів обміну досвідом.  Буде тривати  також і співпраця у розбудові суддівської освіти, удосконаленні  системи підготовки  судових кадрів і побудови ефективного правосуддя.