Національна школа суддів України

Альтернативні способи вирішення спорів

Семінар розпочали президент Асоціації суддів України Олена Євтушенко, голова Восьмого апеляційного адміністративного суду Олег Заверуха, заступник директора Департаменту-начальник Управління з питань правосуддя та національної безпеки Міністерства юстиції України Уляна Стефанюк і проректор Національної школи суддів України Володимир Мазурок.       Проректор зазначив, що Національна школа суддів України - єдина державна установа в Україні, яка відповідає за кваліфікаційну підготовку суддів. 
   Він поділився досвідом Національної школи суддів України щодо проведення семінарів для суддів з питань альтернативних способів вирішення спорів, зокрема медіації. 
   Володимир Мазурок також зазначив, що Національна школа суддів України   під егідою Української академії медіації та за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках програми “Нове правосуддя” готує посібник “Медіація у професійній діяльності юриста”. Членами експертної групи з його підготовки є науковці, судді та адвокати, які мають досвід у застосуванні медіативних процедур та викладання курсів з медіації.
Робота над підготовкою цього посібника має завершитися в жовтні 2019 року. Він буде складатися з двох частин. Перша частина буде містити теоретичний аспект, а друга - розрахована на викладачів і в ній будуть методики викладання курсу медіації.    Радник з юридичних питань представництва Німецького Фонду міжнародного правового співробітництва (IRZ) Геннадій Рижков представив міжнародних експертів семінару - Президента  Вищого суду землі у відставці, м. Брауншвейг, Нижня Саксонія Едгара Ізерманна, Президента  Вищого адміністративного суду землі Нижня Саксонія та Президента Державної судової палати землі Нижня Саксонія Томаса Смолліха, генерального Секретаря Асоціації суддів країн-підписантів Меморандуму співпраці, Республіка Грузія Вахтанга Тордіа, головуючого  суддю в Суді землі в                   м. Ганновері, Нижня Саксонія Мартіна Гроте, суддю  Клайпедської місцевої палати Клайпедського окружного суду Ліну Гедре,     Віце-голову Суду сектору Чокана, муніципалітет Кишинів Владислава Кліма. 
   Едгар Ізерманн розповів, що вперше працює із суддями в Україні. Він зазначив, що юстиція була та залишається першою ланкою при вирішенні спорів. Метою медіації безумовно є вирішення конфліктів. Медіатор у Німеччині – це людина всередині системи юстиції, що є цілком виправдано та підтверджено досвідом. Сторони, які погоджуються на медіацію, отримують гнучкість процесу та уникають бюрократії та обмежень у вирішенні конфлікту.     
  Він акцентував увагу на тому, що при відсутності довіри до суду страждає реалізація прав особи в державі. Суддя-медіатор самостійно створює результат і може досягти позитив у вирішенні конфлікту. Суддя – не є машиною з виготовлення судових рішень і його активна позиція, як представника Феміди, реалізовується якраз стимулюванням процесу примирення та забезпеченням позитивного клімату самого судового процесу. Едгар Ізерманн підкреслив, що німецький                              цивільно-процесуальний кодекс чітко формулює обов’язки судді на кожній стадії процесу на мирне вирішення спору без судового рішення.
Медіація – це своєрідний засіб самодопомоги. Не існує жодних обмежень при виборі процедури медіації. І, як результат, сторони заощаджують ресурси. Суддя-медіатор на 56 % якісніше розглядає справи і 70 % справ, що надходять до суддів-медіаторів завершуються примиренням сторін.
Застосування медіаційної моделі сприяє іміджу суду. Такий спосіб демонструє не авторитарне вирішення спору, а сучасний підхід до розв’язання конфліктів.
Медіація – це партнер комунікації. Вона є відкритою та мотивуючою.
Участь у семінарі бере очільниця Львівського регіонального відділення Оксана Польна.
   Учасники семінару на його завершення отримають відповідні сертифікати.

21 березня 2019 року в місті Львові Національна школа суддів України та Всеукраїнська громадська організація “Асоціація суддів України” спільно з Німецьким фондом міжнародного правового співробітництва (IRZ) організували семінар для суддів місцевих загальних та апеляційних судів: “Запровадження медіації в судах України та практика її застосування судами Німеччини”.

Семінар розпочали президент Асоціації суддів України Олена Євтушенко, голова Восьмого апеляційного адміністративного суду Олег Заверуха, заступник директора Департаменту-начальник Управління з питань правосуддя та національної безпеки Міністерства юстиції України Уляна Стефанюк і проректор Національної школи суддів України Володимир Мазурок. 

Проректор зазначив, що Національна школа суддів України - єдина державна установа в Україні, яка відповідає за кваліфікаційну підготовку суддів. 

Він поділився досвідом Національної школи суддів України щодо проведення семінарів для суддів з питань альтернативних способів вирішення спорів, зокрема медіації. 

Володимир Мазурок також зазначив, що Національна школа суддів України під егідою Української академії медіації та за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках програми “Нове правосуддя” готує посібник “Медіація у професійній діяльності юриста”. Членами експертної групи з його підготовки є науковці, судді та адвокати, які мають досвід у застосуванні медіативних процедур та викладання курсів з медіації.

Робота над підготовкою цього посібника має завершитися в жовтні 2019 року. Він буде складатися з двох частин. Перша частина буде містити теоретичний аспект, а друга - розрахована на викладачів і в ній будуть методики викладання курсу медіації.    Радник з юридичних питань представництва Німецького Фонду міжнародного правового співробітництва (IRZ) Геннадій Рижков представив міжнародних експертів семінару - Президента  Вищого суду землі у відставці, м. Брауншвейг, Нижня Саксонія Едгара Ізерманна, Президента  Вищого адміністративного суду землі Нижня Саксонія та Президента Державної судової палати землі Нижня Саксонія Томаса Смолліха, генерального Секретаря Асоціації суддів країн-підписантів Меморандуму співпраці, Республіка Грузія Вахтанга Тордіа, головуючого  суддю в Суді землі в  м. Ганновері, Нижня Саксонія Мартіна Гроте, суддю  Клайпедської місцевої палати Клайпедського окружного суду Ліну Гедре, Віце-голову Суду сектору Чокана, муніципалітет Кишинів Владислава Кліма.    

Едгар Ізерманн розповів, що вперше працює із суддями в Україні. Він зазначив, що юстиція була та залишається першою ланкою при вирішенні спорів. Метою медіації безумовно є вирішення конфліктів. Медіатор у Німеччині – це людина всередині системи юстиції, що є цілком виправдано та підтверджено досвідом. Сторони, які погоджуються на медіацію, отримують гнучкість процесу та уникають бюрократії та обмежень у вирішенні конфлікту.

Він акцентував увагу на тому, що при відсутності довіри до суду страждає реалізація прав особи в державі. Суддя-медіатор самостійно створює результат і може досягти позитив у вирішенні конфлікту. Суддя – не є машиною з виготовлення судових рішень і його активна позиція, як представника Феміди, реалізовується якраз стимулюванням процесу примирення та забезпеченням позитивного клімату самого судового процесу. Едгар Ізерманн підкреслив, що німецький цивільно-процесуальний кодекс чітко формулює обов’язки судді на кожній стадії процесу на мирне вирішення спору без судового рішення.Медіація – це своєрідний засіб самодопомоги. Не існує жодних обмежень при виборі процедури медіації. І, як результат, сторони заощаджують ресурси. Суддя-медіатор на 56 % якісніше розглядає справи і 70 % справ, що надходять до суддів-медіаторів завершуються примиренням сторін. Застосування медіаційної моделі сприяє іміджу суду.  Такий спосіб демонструє не авторитарне вирішення спору, а сучасний підхід до розв’язання конфліктів Медіація – це партнер комунікації. Вона є відкритою та мотивуючою.

Участь у семінарі бере очільниця Львівського регіонального відділення Оксана Польна. 

Учасники семінару на його завершення отримають відповідні сертифікати.