Національна школа суддів України

14 - 25 квітня 2014 р. м. Дніпропетровськ. Підготовка суддів місцевих загальних судів, яких призначено на посаду судді вперше (3, 4, 5 рік роботи).

14 - 25 квітня 2014 року в місті Дніпропетровську місцеве регіональне відділення Національної школи суддів України проводить підготовку суддів місцевих загальних судів, яких призначено на посаду судді вперше (3, 4, 5 рік роботи).

Для проходження підготовки прибуло 42 судді місцевих загальних судів Дніпропетровської, Запорізької та Кіровоградської областей.

Вітальними словами підготовку відкрила директор Дніпропетровського регіонального відділення Алла Баштанник.

Для проведення підготовки викладачами запрошено суддю, голову Апеляційного суду Дніпропетровської області Наталію Деркач та заступників голови вищевказаного суду Романа Мудрецького та Івана Сенченка, суддів цього ж суду Віру Гайдук, Василя Зайцева, Миколу Макарова, Василя Коваленка, Вікторію Васецьку, Тетяну Стуковенкову, Катерину Чернусь, Олену Кононенко та Сергія Риб’янеця, а також суддю, заступника голови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Володимира Поплавського, суддю, кандидата юридичних наук Ленінського районного суду м. Дніпропетровська Андрія Нижного, старшого викладача кафедри практичної психології Дніпропетровського університету імені Альфреда Нобеля Тетяну Єрмолаєву, заступника директора Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України Надію Кушакову.

Під час занять буде вивчено такі питання:

- Антикорупційне законодавство: міжнародні стандарти та їх запровадження в Україні. Протидія корупції та організованій злочинності в умовах змін законодавства України. Практика застосування кримінально-правових та адміністративно-правових засобів протидії корупції.

- Відповідальність суддів за вчинення корупційних правопорушень. Практика застосування антикорупційного законодавства.

- Виправдувальні вироки. Особливості постановлення  виправдувальних вироків за Кримінальним процесуальним кодексом 2012 року. Практика постановлення виправдувальних вироків.

-  Процесуальний порядок та особливості застосування примусових заходів медичного характеру (глава 39 розділу шостого Кримінального процесуального кодексу України).

-  Конституційно-правові засади здійснення правосуддя в Україні. Практичні питання застосування Конституції України при здійсненні правосуддя. Конституційно-правові засади здійснення правосуддя в Україні. Постанова Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996 “Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя”. Рішення Конституційного Суду України в судовій практиці.

- Особливості кримінального провадження щодо неповнолітніх (глава    38 розділу шостого Кримінального процесуального кодексу України).

-  Досудове розслідування. Слідчі (розшукові) дії. Відмежування негласних слідчих дій, дозвіл на які надаються слідчим суддею апеляційного суду, та інших слідчих дій, які здійснюються на підставі ухвали слідчого судді місцевого суду. Особливості проведення допиту за Кримінальним процесуальним кодексом України. Проведення допиту і впізнання в режимі відеоконференції за новим Кримінальним процесуальним кодексом України. Клопотання, що подаються на досудовій стадії: правові стандарти і процедурні вимоги.

-  Практика застосування кримінально-процесуального законодавства, що регламентує розгляд кримінальних справ в апеляційному порядку та касаційному порядку. Подання апеляції на певні рішення, винесені на стадії досудового розслідування. Підстави для зміни та скасування судових рішень – аналіз судової практики.

-  Заходи забезпечення кримінального провадження. Питання, що виникають у судовій практиці при застосуванні та скасуванні заходів забезпечення кримінального провадження.

- Порядок обрання запобіжних заходів за вимогами нового Кримінального процесуального кодексу України. Застосування запобіжних заходів: обрання, продовження строків. Оскарження рішень про запобіжний засіб. Контроль за дотриманням зобов’язань і реакція суду на порушення. Особливості застосування в судовій практиці запобіжного заходу, пов’язаного з триманням під вартою, та застави.

- Забезпечення підозрюваному, обвинуваченому права на захист. Реалізація особисто обвинуваченим права на захист. Розгляд справи без участі захисника.

- Проблемні питання призначення судових експертиз у кримінальних справах. Найбільш поширені види експертиз. Допит експерта в судовому засіданні. Оцінка висновків судових експертиз у кримінальних справах.

-  Критерії визначення цивільної юрисдикції. Розмежування юрисдикцій цивільного, господарського та адміністративного судочинства. Правила визначення підсудності цивільних справ.

-  Наслідки порушення правил підсудності. Передача справи з одного суду до іншого. Практика розгляду клопотань про зміну підсудності.

-  Дисциплінарна відповідальність судді. Підстави та порядок застосування до суддів дисциплінарної відповідальності. Процедура дисциплінарного провадження та прийняття рішення Вищою кваліфікаційною комісією суддів України про направлення рекомендації до Вищої ради юстиції для вирішення питання щодо внесення подання про звільнення судді з посади. Відповідальність судді за порушення присяги та вимог щодо несумісності.

-  Оскарження рішення в дисциплінарній справі стосовно судді. Вища рада юстиції: повноваження та їх здійснення в порядку, визначеному Законом України “Про Вищу раду юстиції” від 15.01.1998 (зі змінами). Акти Вищої ради юстиції.

- Актуальні питання застосування земельного законодавства. Практика розгляду судами спорів, що виникають із земельних правовідносин: підсудність спорів, розгляд справ про визнання права власності на земельні ділянки, щодо яких неможливо визначити територіальну приналежність, докази і доказування, спори, що виникають у правовідносинах з набуття, реалізації та припинення права власності на земельні ділянки, особливості розгляду цивільних справ за позовами про визначення порядку використання земельної ділянки громадянами, яким належить житловий будинок, громадські будівлі, споруди на праві спільної сумісної власності, визнання права власності на спадкове майно (земельну ділянку) в разі, якщо спадкодавець не оформив належним чином правовстановлюючі документи.

-  Практика розгляду судами спорів, що виникають із земельних правовідносин: поділ та виділ земельної ділянки, яка рішенням виконкому міської ради виділена під забудову будинку, який перебуває у спільній сумісній власності подружжя, визнання державних актів на право власності на землю недійсними, практика розгляду цивільних справ про примусове вилучення землі на користь держави тощо).

- Мистецтво бути суддею: особистісна та процесуальна етика. Бангалорські принципи поведінки суддів. Кодекс професійної етики судді. Етика поведінки судді в особистому житті. Етичні аспекти при формуванні професійних навичок. Дотримання суддями принципів та норм суддівської етики як складова підвищення авторитету судової влади. Наслідки порушення морально-етичних принципів поведінки судді.

-  Негласні слідчі дії. Розгляд клопотань про проведення негласної (розшукової) дії: стандарти і процесуальні вимоги. Збереження таємниці та захист прав підозрюваного і потерпілого під час негласних слідчих дій. Оцінка доказів, отриманих в результаті проведення негласних слідчих (розшукових) дій.

-  Міжнародне співробітництво під час кримінального провадження: загальні засади, обсяг та порядок здійснення. Особливості вирішення питань, пов’язаних з екстрадицією у кримінальному судочинстві. Видача особи (екстрадиція).

-  Незаконні угоди щодо людини. Торгівля людьми. Кримінально-правове забезпечення охорони людини від сексуальної та біологічної експлуатації.

-  Проблемні питання розгляду спадкових справ: підстави визнання права власності на спадкове майно в разі відсутності у спадкоємців правовстановлюючих документів; практика розгляду цивільних справ, що виникають із спадкового договору; проблемні питання визначення судом поважних причин пропуску строку для прийняття спадщини. Визнання права власності в порядку спадкування на об’єкти самочинного будівництва; тлумачення заповіту.

-  Особливості судових експертиз. Питання їх призначення і проведення. Сучасні можливості судово-психологічної експертизи. Обов’язкове призначення експертизи.

-  Практичні аспекти призначення покарання. Розгляд справ про злочини, за які передбачено покарання у виді довічного позбавлення волі. Висновки Верховного Суду України щодо спірних питань, пов’язаних із призначенням покарання. Особливості призначення покарання у виді штрафу.

- Призначення покарання за сукупністю злочинів та за сукупністю вироків. Правила складання покарань та зарахування строк попереднього ув’язнення (ст.ст. 70, 71 та 72 Кримінального кодексу України).

- Судова практика застосування норм сімейного та цивільного законодавства при вирішенні майнових спорів між  подружжям (колишнім подружжям) та визначення місця проживання дитини

-  Судова практика застосування норм сімейного та цивільного законодавства при вирішенні позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів. 

-  Кримінальне провадження на підставі угод. Загальний порядок судового провадження на підставі угод (глава 35 розділу шостого Кримінального процесуального кодексу України). Зміст угод про визнання винуватості та про примирення (предмет угоди, роль сторін у процесі укладання угоди, роль суду при затвердженні угоди, роль медіаторів або захисників при складанні угоди, наслідки відмови суду в затвердженні угоди, оскарження судових рішень на підставі угод). Наслідки укладання та затвердження таких угод. Наслідки невиконання угоди. про примирення, про визнання винуватості. Вирок на підставі угоди та наслідки невиконання угоди.

- Особливості розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними. Судова практика застосування законодавства та шляхи вирішення питань, які виникають при розгляді цієї категорії справ та інші.


Також, у рамках підготовки відбудеться періодичне навчання суддів місцевих загальних судів Дніпропетровської, Запорізької і Кіровоградської областей з метою підвищення рівня кваліфікації на семінарі на тему: “Судове провадження при розгляді кримінальних справ (та проваджень) в суді першої інстанції. Складання процесуальних документів”, організоване Дніпропетровським регіональним відділенням Національної школи суддів України (директор – Алла Баштанник) спільно з Апеляційним судом Дніпропетровської області(голова – Наталія Деркач).

Для проведення семінару викладачами запрошено суддю, секретаря судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду Дніпропетровської області Ірину Живоглядову та суддів вищевказаного суду Олену Кононенко та Катерину Чернусь.

Під час семінару буде вивчено такі питання:

- Підготовче судове засідання.

- Практика Європейського суду з прав людини та її застосування під час розгляду кримінальних справ. Рішення Європейського суду з прав людини проти України.

- Складання процесуальних документів.

- Судовий розгляд.


Після закінчення підготовки та семінару кожному судді, який їх пройде, буде вручено Сертифікати Національної школи суддів України.


Організаційні заходи щодо проведення підготовки забезпечено Дніпропетровським регіональним відділенням Національної школи суддів України (директор – Алла Баштанник).