Національна школа суддів України

Обговорення актуальних питань застосування Кримінального процесуального кодексу України

27–28 жовтня 2014 року в місті Вінниці Національною школою суддів України спільно з Радою Європи у співпраці з Центром суддівських студій в рамках Проекту Ради Європи “Підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні” було проведено періодичне навчання суддів   місцевих загальних судів з метою підвищення рівня кваліфікації на семінарі на тему: “Актуальні питання застосування в судовій практиці Кримінального процесуального кодексу України”.

Вітальними словами періодичне навчання відкрили проректор з підготовки кадрів для судових органів Національної школи суддів України, суддя Верховного Суду України у відставці, заслужений юрист України Анатолій Костенко, менеджер проекту Ради Європи “Підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні” Кетеван Цхомелідзе та секретар судової палати у кримінальних справах Апеляційного суду Вінницької області Світлана Мішеніна.

Викладачами на періодичному навчанні суддів були: національний експерт Ради Європи, суддя Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Наталія Марчук, суддя судової палати у кримінальних справах Апеляційного суду Чернівецької  області Галина Станковська, суддя судової палати у кримінальних справах Апеляційного суду Вінницької області Юрій Аліфанов, викладач Національної школи суддів України, національний експерт Ради Європи, суддя Верховного Суду України у відставці, заслужений юрист АР Крим,  кандидат юридичних наук Ольга Шаповалова, національний експерт Ради Європи, адвокат (урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини з 2012 по 2013 рік) Назар Кульчицький, міжнародний експерт Ради Європи, доктор наук, професор юридичного факультету університету Комплутенсе ( Іспанія) Лорена Бахмайєр.

У перший день занять судді розглянули питання про практику застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та тимчасового запобіжного заходу у вигляді затримання особи.  Лорена Бахмайєр під час занять обговорила зі слухачами право на свободу та особисту недоторканість відповідно до положень статті 5 Європейської конвенції з прав людини.

 Аналіз ухвал місцевих судів щодо обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою висвітили Ольга Шаповалова, Галина Станковська та Юрій Аліфанов. Ці доповіді завершилися  практичним завданням та роботою в малих групах.

Наталія Марчук та Лорена Бахмайєр презентували актуальні  доповіді на тему: “Законність затримання і обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою”.

Доцільними, з огляду на практичну значущість, були виступи Ольги Шаповалової та Назара Кульчицького  щодо продовження строків тримання під вартою.

Також практично корисним для суддів стало вивчення тем: “Обов’язки судді щодо захисту прав людини за статтею 206 КПК” та “Складання проекту ухвали слідчого судді щодо захисту прав людини
(ст. 206 КПК)”.

Повний текст програми періодичного навчання розміщено на веб-сайті Національної школи суддів України в розділі “Підготовка”.

Після закінчення періодичного навчання кожному судді, який його пройшов, було вручено Сертифікат Національної школи суддів України.