Національна школа суддів України

У центрі уваги – новели у врегулюванні спорів за участі судді

13 вересня 2017 року у місті Одесі, на базі Одеського регіонального відділення Національної школи суддів України відбулось засідання робочої групи з розробки навчального курсу для суддів “Врегулювання спорів за участі судді” (далі ВСС), а 14 вересня 2017 року був пілотований тренінг із зазначеного курсу.

Відкриваючи тренінг, ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук підкреслив важливість та перспективність обраної тематики, особливо з урахуванням того, що у новій редакції Конституції України передбачено, що у випадках, визначених законом, досудове врегулювання спору може бути обов’язковим.

Суддя Суду Королівської Лави провінції Саскечеван (Канада) Тед Заржечний поділився досвідом досудового врегулювання спорів суддею у Канаді та висловив свої очікування від впровадження цієї процедури в Україні.

Директор навчального курсу з ВСС Ольга Шаповалова, презентуючи зміст курсу, звернула увагу суддів-учасників на те, що врегулювання спорів за участю судді – це процедура майбутнього, яка має значні переваги, і судді під час тренінгу зможуть в цьому переконатись.

Суддя-тренер Лариса Швецова у своїй міні-лекції ознайомила учасників з національним та міжнародним досвідом врегулювання спорів за участю судді та окреслила перспективи його законодавчого врегулювання в сучасному процесуальному праві.

Після перегляду відеофільму про процедуру врегулювання спору судді-тренери Елла Катаєва та Роман Хоростіль змодерували дискусію стосовно ролі судді у процесі врегулювання спору та виникнення нових можливостей вирішення проблемних ситуацій.

Судді Леонід Лічман та Тарас Антоняк провели серед учасників мозковий штурм з метою з’ясування питання щодо того, як заохотити сторони до ВСС.

У своїй міні-лекції, підкріпленої демонстрацією відео, Роман Хоростіль разом з Володимиром Гуревським розкрили принципи застосування ВСС, поділились, спираючись на власний досвід, прийомами, які застосовує суддя для переконання сторін у перевагах проведення ВСС, обговорили підстави для проведення зазначеної процедури та порядок її призначення.

Судді Лариса Швецова та Елла Катаєва детальніше зупинились на застосуванні ВСС у різних сферах судочинства –  адміністративному та кримінальному.

У процесі тренінгу учасники вирішували практичні завдання, брали участь у рольових іграх, передивлялись навчальні відеоролики. Під час тренінгу використовувались також інші інтерактивні методи навчання.

Новий тренінг викликав значну зацікавленість серед учасників. Були висловлені думки про високу якість та корисність розроблених матеріалів. Отже, апробація показала, що новий навчальний курс для суддів з врегулювання спорів за участі судді отримав право на життя. 

До групи розробників навчального курсу увійшли начальник відділу підготовки викладачів (тренерів) – радник Національної школи суддів України, суддя Верховного Суду України у відставці, заслужений юрист України, кандидат юридичних наук Ольга Шаповалова (директор курсу); начальник відділу науково-методичного супроводження психологічної підготовки суддів НШСУ Ганна Савченко; головний спеціаліст відділу підготовки викладачів (тренерів) НШСУ Юлія Герус; судді Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Тарас Антоняк та  Роман Хоростіль, суддя Одеського окружного адміністративного суду Елла Катаєва; голова Малиновського районного суду міста Одеси Леонід Лічман та суддя цього суду Володимир Гуревський; суддя Апеляційного суду Харківської  області Лариса Швецова.  Розробка тренінгу стала можливою завдяки співпраці з українсько-канадським проектом “Освіта суддів - для економічного розвитку”.