Національна школа суддів України

24 жовтня 2019 р. Кримінальні провадження щодо неповнолітніх – у центрі уваги суддів

24 жовтня 2019 року в місті Львові місцевим регіональним відділенням Національної школи суддів України проведено всеукраїнський семінар для суддів місцевих та апеляційних судів на тему: Судова практика, пов’язана із захистом прав і свобод неповнолітніх”.

Відкриваючи семінар, директорка Львівського регіонального відділення Оксана Польна ознайомила його учасників із програмою заходу та зазначила, що неповнолітні особи є найбільш уразливими суб’єктами правовідносин,  і це, у свою чергу, обумовлює необхідність інших підходів при застосуванні до них інститутів кримінального права.

Суддя Личаківського районного суду м. Львова Сергій Гирич наголосив присутнім, що у справах за участі неповнолітніх важливим є не лише дотримання норми закону при притягненні їх до відповідальності, а й “грамотне” співвідношення між суспільною небезпекою правопорушення та мірою покарання, яке призначається судом неповнолітній особі. Голова Кузнецовського міського суду Рівненської області Ірина Незнамова зазначила, що кримінальні провадження щодо неповнолітніх складають майже половину від загальної кількості проваджень у судах.

Для проведення семінару також запрошено прокурора відділу ювенальної юстиції прокуратури Львівської області Віктора Зубрицького, керівника психологічної служби ДОЗ ЛОДА, судового експерта-психолога Зоряну Кошулинську та головного психолога Центру “Жіночі перспективи” Світлану Бєляєву.

Для кращого розуміння суддями соціального контексту кримінальних проваджень щодо неповнолітніх, зокрема їх психологічних та інтелектуальних особливостей, семінар проведено за участі представників різних та суміжних галузей знань.

До програми семінару було включено огляд міжнародних стандартів у сфері кримінальних проваджень щодо неповнолітніх, практики їх імплементації в національне законодавство та національної судової практики з цього питання, детальне опрацювання особливостей судового провадження щодо неповнолітніх, зокрема призначення покарання неповнолітнім та звільнення від відбування покарання з випробуванням, звільнення неповнолітніх від кримінальної відповідальності тощо.

Під час заходу окремо було висвітлено питання психології неповнолітніх крізь призму їхніх життєвих позицій, ставлення до навколишньої дійсності та соціуму, адже на вчинення правопорушень неповнолітніми, прямо чи опосередковано, впливає їхній психо-емоційний стан.