Національна школа суддів України

28–29 листопада 2019 р. Без табу про злочини за ознакою статі

28–29 листопада 2019 року Національна школа суддів України спільно з Громадською організацією “Ла Страда-Україна” та Женевським центром демократичного контролю за збройними силами (DCAF) провела апробацію тренінгу для суддів “Особливості проваджень щодо злочинів, вчинених за ознакою статі”.

Тренінг розпочали директорка Львівського регіонального відділення Оксана Польна та керівниця відділу наукових досліджень проблем судочинства та науково–методичного забезпечення суддівської освіти Національної школи суддів України Тетяна Фулей, яка нагадала, що апробація курсу проводиться  в особливий період. Адже щороку з 25 листопада до 10 грудня проходить акція “16 днів дій проти гендерного насильства”.  На злочини за ознакою статі, гендерно обумовлені злочини в нашому суспільстві тривалий час було накладено табу. Тому дуже знаковим є те, що нарешті суспільство визнало наявність проблеми та її масштаб. Злочини, вчинені за ознакою статі, є надскладними, оскільки зачіпають “приватність” життя особи. Надважливо врахувати баланс прав та інтересів усіх учасників такого процесу.

Катерина Черепаха, президентка ГО “Ла Страда-Україна” зробила акцент на важливості зворотного зв’язку за результатами апробації тренінгу.

 Координаторка проекту програми ґендер та безпека Женевського центру демократичного контролю за збройними силами (DCAF) Амріта Капур зазначила, що проект має на меті підтримати апробацію тренінгу для суддів  з особливостей розгляду справ щодо злочинів, скоєних за ознакою статі та поділитися досвідом. Важливу роль у цьому питанні відведено саме судам, адже основне завдання судочинства – це справедливий розгляд справ, що в свою чергу забезпечить належний захист прав потерпілих осіб від таких злочинів.

Участь в апробації тренінгу взяли судді–розробники Валентина Гребенюк, Інна Шелест, Тетяна Фортуна, Галина Білосевич, Інна Нечипоренко, Ганна Шендрікова, Оксана Федорова, Василь Земляной, Євген Нестеренко та директорка департаменту правової, соціальної та гуманітарної допомоги ГО “Ла Страда–Україна” Марина Легенька.

За результатами роботи дводенного тренінгу його учасники опрацювали актуальні питання та виклики, які стоять перед системою правосуддя при розгляді справ про злочини проти статевої свободи та недоторканності;  особливості кваліфікації та розмежування окремих видів злочинів, скоєних за ознакою статі та особливості їх розгляду; злочини проти статевої свободи в умовах збройного конфлікту.

У ході тренінгу проводилися міні–лекції, відбувалася робота в малих групах, проводилися опитування за допомогою системи експрес–голосування.