Національна школа суддів України

3-4 березня 2020 р. Категорія “невидимих” злочинів, які ставлять під сумнів систему цінностей правової держави

3–4 березня 2020 року Національна школа суддів України провела семінар для суддів апеляційних та місцевих загальних судів на тему: “Злочини на ґрунті ненависті.

Семінар відкрила директорка Львівського регіонального відділення Оксана Польна, яка зазначила, що суддівська аудиторія дуже активно відреагувала на пропозицію участі в заході. Анонсована тема є новою. Тому, коли з пропозицією проведення семінару на зазначену тему звернулися представники Консультативної місії Європейського Союзу – Львівське регіональне відділення підтримало цю ініціативу. Оксана Польна подякувала КМЄС за співпрацю, якій властивий високий рівень організації заходів та висока компетентність експертів.

Очільниця Львівського регіонального представництва Консультативної місії Європейського Союзу в Україні Ханнелоре Вальєр привітала учасників та коротко розповіла про місію. В Європейському Союзі злочини на ґрунті ненависті є значущою темою, оскільки такі злочини підривають устрій суспільства. Дуже важливо розуміти, де саме починається злочин на ґрунті ненависті та мати у своєму розпорядженні законодавчі та політичні засоби, щоб боротися із цим явищем.

Радниця з питань прокуратури Консультативної Місії Європейського Союзу Хелена Люндґрен зазначила, що злочини , які мотивуються ксенофобією та расизмом, є прикладами злочинів на ґрунті ненависті. Такі злочини можуть стосуватися кожного члена суспільства і незалежно від того хто є їх жертвою – вони впливають на життя людей, адже мають дуже сильне психологічне забарвлення, яке передається певним групам населення,  посягають на європейські цінності, мають затяжний ефект та дуже часто не визнаються і, відповідно, є латентними,  – резюмувала  радниця.

Семінар провели суддя Личаківського районного суду міста Львова Сергій Гирич, керівник психологічної служби ДОЗ ЛОДА, судовий експерт-психолог Зоряна Кошулинська,  спеціаліст із реформування прокуратури Консультативної Місії ЄС, адвокат Дмитро  Богдан, голова правління Освітнього центру з прав людини Володимир Бєглов, радниця/тренерка з прав людини та ґендерних питань Консультативної Місії Європейського Союзу Санне Тілеманс та радник з питань верховенства права Консультативної Місії ЄС Маркус Ролофс.

Під час семінару учасники вивчили такі питання:

Злочини на ґрунті ненависті: рівність та нетолерантність

Типологія упереджень та її наслідки. Психологічні критерії упереджень

Соціально-економічні та політичні наслідки злочинів на ґрунті упередженості.

Складовою програми періодичного навчання також був аналіз судової практики у справах про злочини на ґрунті ненависті та виконання практичних завдань.