Національна школа суддів України

26 лютого 2019 р. Права людей з особливими потребами в стандартах ООН та Ради Європи

26 лютого 2019 року в місті Львові місцеве регіональне відділення Національної школи суддів України спільно з громадською правозахисною організацією “Права людини” провело тренінг для суддів на тему: “Комунікація з особами з психічними та інтелектуальними порушеннями”.

Захід відкрила директор Львівського регіонального відділення Оксана Польна, яка розповіла про соціальне підґрунтя актуальності цієї теми, побажала слухачам бути активними та сприяти обміну досвідом про розгляд такої категорії справ. Директор також зазначила, що Національна школа суддів України підіймає важливу тему, враховуючи, що вона є новою в нашій державі і підкріплена досвідом європейських держав. Люди з недієздатністю мають такі ж права, як і всі інші громадяни, проте, з врахуванням певних речей, потребують особливої уваги та правильного підходу під час спілкування. Суди не можуть залишатись осторонь цього питання.  Радник з питань роботи з громадським суспільством Програми USAID реформування сектору юстиції “Нове правосуддя” Валентина Мудрік зазначила, що матеріали цього тренінгу підготовлені експертами правозахисної організації “Права людини” та подякувала Національній школі суддів України за можливість представлення вказаної теми суддям з метою підвищення їхніх комунікаційних навичок під час спілкування з особами з психічними та інтелектуальними порушеннями в процесі виконання ними своїх професійних обов’язків. Директор правозахисної організації “Права людини” Віталій Дроботун поділився досвідом проведення такого тренінгу для суддів судів різних регіонів України і підкреслив сильні сторони практики застосування законодавства щодо осіб із недієздатністю.

Тренінг провели  виконавчий директор ВГО “Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень” Раїса Кравченко, генеральний директор Synergy development consulting, тренер, ментор, консультант та голова правління громадської організації “Міжнародна агенція змін” Світлана Олєйнікова.

Судді розглянули питання теорії та моделей інвалідності крізь призму європейських правових систем, навчилися комунікувати з особами з психічними та інтелектуальними порушеннями, обговорили поняття “спрощеної мови” і виконали модельні вправи. Наприкінці заходу судді поділилися враженнями від участі в тренінгу і озвучили запити щодо подальшого дослідження цієї тематики.