Національна школа суддів України

24-25 квітня 2018 р. Сучасні тенденції вирішення сімейних конфліктів

24-25 квітня 2018 року у Львівському регіональному відділенні майбутні судді проходили вишкіл на тренінгу щодо особливостей розгляду сімейних спорів.

Сімейні спори належать до числа найбільш поширених у судовій практиці та є найскладнішими, оскільки їх розгляд завжди пов’язаний із значним психологічним навантаженням як на учасників цивільного процесу, так і на суддів.

Мета, яку переслідували розробники тренінгу для майбутніх суддів – це розвиток тих професійних якостей, умінь і навичок, які є необхідними для розгляду справ цієї категорії.

Дводенною програмою тренінгу передбачено вивчення та аналіз загального алгоритму розгляду сімейних справ із детальним вивченням кожної стадії судового процесу. Досвідчена викладачка Ганна Шендрікова зосередила увагу слухачів на особливостях розгляду сімейних справ за видами проваджень: позовного та наказного.

Тренер Андрій Жураковський наголосив на важливості підготовчого судового засідання в категорії сімейних справ, оскільки саме ця стадія судового процесу “задає тон” усьому подальшому розгляду справи по суті. Основну увагу слухачів і слухачок було зосереджено на процесуальних документах, що ухвалюються на стадії підготовчого судового засідання, та питаннях, які необхідно з’ясувати до початку розгляду справи.

У ході тренінгу майбутніх суддів зобов’язано вирішити декілька ситуативних завдань – оцінити повноту формулювання резолютивної частини рішення.

Пізніше їм необхідно опрацювати різні категорії сімейних справ про:

- поділ майна подружжя

- утримання дітей, батьків, одного з подружжя

- встановлення батьківства/материнства

- припинення шлюбу тощо.

Тетяна Гірник, суддя Апеляційного суду Львівської області у відставці, акцентувала увагу майбутніх суддів на особливостях поділу майна, що є об’єктом особистої та спільної сумісної власності подружжя. Особливу увагу звернула на правововий режим майна подружжя, як частки в статутному капіталі підприємства.

Практичні та проблемні аспекти, які виникають у ході реалізації норм Сімейного кодексу України опрацьовувала із групою суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області Вікторія Бучківська.

Засвоєння умінь і навичок з особливостей розгляду сімейних справ майбутні судді завершать  вирішенням практичних завдань  із урегулювання сімейних спорів.