Національна школа суддів України

14 травня 2018 р. Вирішення земельних спорів у господарських судах

14 травня 2018 року у Львівському регіональному відділенні для слухачів спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді проводився тренінг щодо вирішення спорів, які виникають із земельних правовідносин.

Насичена природа земельного права та особливості земельного законодавства, яке регулює відносини не лише з метою забезпечити права на землю його суб’єктів, а й з метою раціонального використання та охорони земель, породжує складні питання для процесуальних галузей права.

Тому у блок господарського судочинства Програми спеціальної підготовки включено тренінг на тему: “Вирішення спорів, що виникають із земельних правовідносин”, мета якого полягає в поглибленні знань і суддівських навичок, необхідних для вирішення господарських спорів, що виникають у зазначеній категорії справ.

У межах тренінгу слухачі розглядали найпоширеніші категорії спорів, що виникають із земельних правовідносин:  

- щодо набуття, здійснення та припинення прав юридичних осіб, фізичних осіб– підприємців, територіальних громад і держави на земельні ділянки 

- про повернення самовільно зайнятих земельних ділянок

- про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою

- спори, пов’язані з набуттям, зміною та припиненням права користування чужою земельною ділянкою

- про встановлення, зміну та припинення земельного сервітуту тощо.  

Окремо вивчалися матеріально–правові підстави для притягнення до відповідальності за порушення земельного законодавства та суб’єктний склад таких правопорушень.

   У ході тренінгу слухачі ознайомилися із методикою визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, яка береться за основу при вирішенні питання про задоволення вимог щодо стягнення шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки.

Практичними порадами та настановами у справах, в яких суди застосовують норми земельного права з кандидатами та кандидатками на посаду судді у Львівському регіональному відділенні поділилися судді господарського суду Львівської області: Олеся ГаламайНаталія Березяк і Роман Крупник.

Майбутні судді звернули увагу на поради досвідчених колег щодо:

-  застосування/використання ефективних способів захисту прав на землю

- доказів у справах про притягнення до цивільної відповідальності за порушення земельного законодавства, зокрема щодо визначення вини особи, яка заподіяла шкоду  

- питань,  пов’язаних з поновленням (пролонгацією) договорів оренди земельних ділянок.