Національна школа суддів України

Особливості діяльності слідчого судді

23 травня 2019 року в місті Дніпрі Національна школа суддів України провела семінар для суддів загальних судів з метою підвищення рівня їхньої кваліфікації на тему: “Актуальні проблеми діяльності слідчого судді у кримінальному провадженні”.

Вітальними словами семінар розпочали директор Дніпровського регіонального відділення Олександр Мартиненко, голова Дніпровського апеляційного суду Наталія Деркач та начальник відділу підготовки викладачів (тренерів) – радник Національної школи суддів України Ольга Шаповалова.

Викладачами на семінарі були судді Ольга Шаповалова, Максим Таус, Ірина Шаповалова, Максим Ходаківський.

Семінар присвячено розгляду питань щодо особливостей діяльності слідчого судді. Враховуючи актуальність та складність теми заходу, що підтверджується значною кількістю суддів, які виявили бажання брати участь у семінарі, з метою забезпечення детального обговорення проблемних питань діяльності слідчого судді програму семінару було поділено на окремі блоки:

  • Міжнародні стандарти діяльності слідчого судді. Слідчий суддя та судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні
  • Практика Європейського суду з прав людини щодо дотримання права особи на свободу та особисту недоторканність під час обрання та продовження запобіжних заходів. Особливості розгляду слідчим суддею питань обрання та продовження запобіжних заходів

  • Розгляд слідчими суддями окремих видів клопотань (відсторонення від посади, надання тимчасового доступу до речей і документів, арешт майна, допит свідка, обшук тощо). Практика Європейського суду з прав людини за статтею 8 та статтею 1 Протоколу № 1 ЄКПЛ

  • Правові позиції та висновки Верховного Суду щодо діяльності слідчого судді.

На завершення семінару всі учасники взяли участь у модерованій дискусії, обговорили проблеми забезпечення балансу між дотриманням прав і свобод людини та інтересами держави, а також здійснення діяльності слідчими суддями без неправомірного втручання у права людини.

Ольга Шаповалова обговорила зі слухачами пропозиції щодо покращення роботи слідчого судді та підвела підсумки семінару.

Високу ефективність заходу забезпечили поєднання інтерактивних презентацій із виконанням різнопланових практичних завдань у мобільних міні-групах, експрес-опитування за допомогою електронної системи клікерів, перегляд і обговорення відеоматеріалів, “мозкові штурми”, модерованині дискусії.

Після його завершення було проведено анкетне опитування учасників щодо якості та корисності проведення семінару. Кожен суддя, який брав участь у заході, отримав Cертифікат Національної школи суддів України.

Повний текст програми семінару розміщено на веб–сайті Національної школи суддів України.